Jeśli stoisz przed wyzwaniem wymiany podłogi na nową, na pewno zastanawiasz się, jak zamontować panele podłogowe, żeby na długo zachowały swoje właściwości i piękny wygląd. Wybierając markę VIN IN, masz gwarancję prostego i szybkiego montażu, dlatego nie musisz martwić się, że proces będzie zbyt skomplikowany. W naszym wpisie przeczytasz, o czym należy pamiętać podczas prac, żeby zamontowana podłoga służyła Ci przez długie lata.
Przede wszystkim zachowaj ostrożność przy transporcie oraz przechowywaniu paneli. Paczki należy przewozić poziomo, ułożone w równe stosy. Unikaj przechowywania w miejscach bardzo zimnych, bardzo ciepłych i wilgotnych – to może uszkodzić panele. Przed rozpoczęciem prac, poddaj produkty 48-godzinnej aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym będą one montowane. Temperatura powinna wynosić 18-30°C.
Podłogi winylowe VIN IN są wyposażone w zintegrowany podkład, który idealnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe oraz poprawia akustykę pomieszczenia. Nie musisz martwić się o szukanie odpowiedniego podkładu, docinanie go, czy klejenie, ponieważ jest on zintegrowany z deską. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko błędów i redukuje czas potrzebny na położenie nowej podłogi.
Pamiętaj, że podłoże w docelowym pomieszczeniu musi być czyste, suche oraz pozbawione nierówności. W przeciwnym wypadku ryzykujesz powstawaniem szczelin i odkształceń, które uszkodzą Twoją nową podłogę. Nie montuj paneli na miękkim, luźnym lub uszkodzonym podłożu. Usuń wszelkie pokrycia takie jak dywan, wykładzina igłowana, miękki winyl i pływające podłogi.
Kolejnym aspektem, który ułatwia montaż paneli winylowych VIN IN jest nowoczesny system zamków, który nie wymaga użycia kleju. Nasze podłogi montuje się za pomocą zatrzasków na tzw. „klik”. W zależności od kolekcji, panele montowane są w systemie UNICLIC, UNIDROP A i B, lub 5G Valinge. Takie zamki pozwalają na instalację paneli w systemie podłogi pływającej. Chcesz wiedzieć, jak układać panele poszczególnych kolekcji? Pobierz instrukcję tutaj .
Jeśli instalujesz panele w systemie pływającym, czyli nie mocujesz ich do stropu, konieczne jest zachowanie szczeliny dylatacyjnej obwodowej. Jest to odstęp między ścianą a granicą paneli, który w przypadku podłóg VIN IN powinien wynosić 8 mm. Jak zachować szczelinę dylatacyjną? Podczas kładzenia paneli użyj specjalnych podkładek, które zapewnią odpowiednią odległość. Pamiętaj, że dylatacji nie należy wypełniać, ponieważ pełni ona ważną funkcję: pozwala podłodze naturalnie „pracować”, kiedy w pomieszczeniu zmienia się temperatura lub wilgotność. Szczelinę dylatacyjną należy zakryć listwą maskującą, która zabezpieczy ją przed dostawaniem się kurzu, a brzegi paneli przed uszkodzeniem.
W zależności od wybranej kolekcji paneli oraz specyfiki pomieszczenia, będziesz potrzebował różnych narzędzi. Poniżej zamieszczamy listę przydatnych akcesoriów:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do dedykowanych instrukcji montażu
Dopasowanie podłogi do pomieszczenia wiąże się z tym, że deski trzeba dociąć do odpowiedniej długości. Wtedy skróć panel przy pomocy prostego cięcia: stronę ze wzorem skieruj do góry i skorzystaj ze specjalnego noża do paneli winylowych. Najpierw ołówkiem narysuj prostą linię, wzdłuż której nastąpi cięcie. Później wykonaj pewne cięcie nożem po powierzchni. Szczegółową instrukcję przycinania paneli na wzór jodełki oraz docinanie paneli do rur i innych kształtów znajdziesz w naszych instrukcjach montażu.
Panele winylowe VIN IN są dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie prosty i wygodny montaż. Dzięki zintegrowanemu podkładowi, wymiana podłogi staje się jeszcze prostsza, a nasze systemy montażu sprawiają, że nie potrzebujesz do niej kleju.
Chcesz być na bieżąco z aktualnościami ze świata podłóg VIN IN?
Zapisz się do newslettera i nie przegap nowości!